Migrena, a wrażliwość na bodźce Sensoryczne
- Joanna Stevenson
- 6 maj
- 3 minut(y) czytania
Jak objawia się migrena?

Ataki migrenowe często charakteryzują się intensywnym, pulsującym bólem głowy, zwykle zlokalizowanym po jednej stronie głowy, któremu towarzyszy zwiększona wrażliwość na światło, dźwięki, zapachy, a nawet dotyk. W niektórych przypadkach występuje także nudności i wymioty, z aurą lub bez.
Badania pokazują, że migrena wiąże się z zaburzeniem przetwarzania bodźców sensorycznych, co wpływa na sposób, w jaki mózg postrzega i reaguje na różne bodźce.
Nadwrażliwość na światło i dźwięki w migrenie
Podczas ataku migreny, osoby cierpiące na migrenę często doświadczają nadmiernej reakcji na bodźce sensoryczne. Dotyczy to zarówno bodźców bólowych, jak i nie bólowych, takich jak bodźce wzrokowe, słuchowe i węchowe.
Między atakami migrenowymi ta podwyższona wrażliwość nie zanika całkowicie. Osoby z migreną mają tendencję do obniżonego progu bólu, reagując bardziej intensywnie na bodźce, które nie wywołują takich reakcji u innych.
Jedną z najczęściej zgłaszanych wrażliwości wśród osób z migreną jest nadwrażliwość na dźwięki. Wiele osób cierpiących na migreny opisuje zmienione postrzeganie dźwięków, a niektórzy odczuwają nadzwyczajną czułość na hałas. Niektóre dźwięki, takie jak hałas uliczny czy głośne otoczenie, mogą wręcz wywołać atak migreny. Badania pokazują, że od 60% do 70% osób z migreną zgłasza zwiększoną wrażliwość na dźwięk, nawet gdy nie mają akurat ataku, a aż do 90% doświadcza tej wrażliwości podczas napadu.
Nadwrażliwość na zapachy w migrenach

Podobnie, różne zapachy, takie jak intensywne perfumy, zapachy jedzenia, dym papierosowy czy środki czyszczące, mogą być drażniące lub wręcz wywoływać migreny. Osoby z migreną często doświadczają zwiększonej wrażliwości na zapachy, zarówno podczas, jak i pomiędzy atakami. Co ciekawe, badania wykazały, że osoby cierpiące na migrenę mogą wykrywać niektóre zapachy, jak wanilina, w niższych stężeniach niż osoby bez migreny. Około połowa osób z migreną twierdzi, że zapachy mogą wywołać ich ataki.
Zwiększona wrażliwość na światło w migrenach

Kolejnym obszarem, w którym migrena wpływa na przetwarzanie bodźców, jest wzrok. Migrena często wiąże się ze zwiększoną wrażliwością na światło, stanowiącą objaw fotofobii. Między atakami około 75% osób z migreną zgłasza tę podwyższoną wrażliwość, a 60-90% odczuwa nasilenie bólu głowy przy ekspozycji na jasne lub migoczące światło podczas ataku. Podobnie jak w przypadku dźwięków, migrena wiąże się z obniżonym progiem dyskomfortu wizualnego, a różne bodźce wzrokowe, takie jak światło słoneczne czy ekrany komputerów, mogą wywołać napad.
Nadwrażliwość skóry na dotyk podczas ataku migreny
Ponadto, osoby z migreną mogą doświadczać zjawiska znanego jako cutaneous allodynia, gdzie normalne dotknięcie lub stymulacja skóry, takie jak noszenie kolczyków, czesanie włosów czy kąpiel, staje się bolesne. Około 60-70% osób cierpiących na migreny doświadcza tej nietypowej wrażliwości podczas ataku.
Te zmienione percepcję bodźców sensorycznych wskazują na to, jak w sposób charakterystyczny mózg osoby z migreną przetwarza informacje sensoryczne. Osoby z migreną wykazują zwiększoną wrażliwość zarówno na bodźce bolesne, jak i nie bólowe, a ich ataki mogą być wywoływane przez bodźce wizualne, słuchowe i węchowe. Badania te sugerują, że mózg migrenowy funkcjonuje inaczej niż mózg osoby bez migreny, szczególnie w obszarach odpowiedzialnych za przetwarzanie bodźców sensorycznych.

Dalsze badania są niezbędne, aby lepiej zrozumieć mechanizmy leżące u podstaw tego zaburzonego przetwarzania bodźców sensorycznych u osób z migreną, zarówno między atakami, jak i podczas ich trwania.
O autorce

Mgr. Joanna Stevenson ma ponad 10 lat doświadczenia jako fizjoterapeutka, która w swojej karierze głównie pracowała z pacjentami neurologicznymi. Jako osoba cierpiąca na migreny, długo szukała rozwiązania swojego problemu. Mieszkając za Oceanem, natknęła się na Metodę leczenia migren, która raz na zawsze zniwelowała jej migreny. Joanna podjęła szkolenia w tej metodzie i podjęła pracę w klinikach leczenia migren, dzięki czemu już od ponad 6 lat leczy pacjentów ze wszystkimi rodzajami migren oraz bólów głowy, przynosząc im znaczną ulgę.
Po ponad 10-cio letniej pracy za oceanem, Joanna powróciła do Polski aby tutaj pomagać osobom zmagającym się z migrenami i bólami głowy. Otworzyła pierwszą w Polsce klinikę Reha Migrena w Poznaniu, gdzie używa rewolucyjnej Metody Podejścia do Migren Watsona®, dzięki której aż 80% pacjentów odczuwa ulgę w bólu głowy.
Ten precyzyjny protokół manualny jest używany już od ponad 25 lat i jego skuteczność jest potwierdzona badaniami naukowymi. Jest to jedyny protokół manualny na świecie, który zmniejsza podstawową przyczynę migreny, jaką jest centralna sensytyzacja pnia mózgu. Więcej szczegółów na stronie www.rehamigrena.com.