Myślę, że każdy kto chociaż raz w życiu miał migrenę wie, że migrena to nie tylko zwykły ból głowy, ale złożona choroba neurologiczna, która znacząco zakłóca codzienne funkcjonowanie. Dla osób, które przez cały okres swojej choroby poszukują ulgi, zrozumienie podstawowych przyczyn migreny, a w szczególności roli centralnej sensytyzacji, ma kluczowe znaczenie w znalezieniu skutecznych metod leczenia.
W sytuacji, kiedy mamy do czynienia z migrenowym bólem głowy, kluczową rolę odgrywa interakcja między nerwem trójdzielnym, a górnymi nerwami szyjnymi. Obszar ten jest zwany „kompleksem trójdzielno-szyjnym”, który może stać się nadwrażliwy, co w konsekwencji prowadzi do centralnej sensytyzacji. Centralna sensytyzacja jest rodzajem „nadwrażliwości” naszego mózgu i rdzenia kręgowego na wielokrotne działanie sygnałów bólowych, co powoduje, że normalne odczucia stają się bolesne.
Centralna Sensytyzacja pnia mózgu może być spowodowana czynnikami „centralnymi” (czyli znajdującymi się w naszym mózgu) bądź „peryferyjnymi” (czyli obwodowymi, poza naszym mózgiem).
Sensytyzacja o charakterze „centralnym” występuje wtedy, gdy mamy do czynienia z problemem w ośrodkowym układzie nerwowym. Przykładem tutaj może być np. nieprawidłowe działanie układu hamującego w mózgu bądź niedobór serotoniny, który odpowiedzialny jest za wyciszanie informacji napływających do mózgu. Sensytyzacja „centralna” wymaga leczenia skupiającego się na przetwarzaniu bólu przez mózg. Jest to zazwyczaj leczenie farmakologiczne mające za zadanie regulację poziomu substancji chemicznych w mózgu.
Sensytyzacja o charakterze „peryferyjnym” ma miejsce wtedy, gdy szkodliwe informacje z problematycznego miejsca znajdującego się poza naszym mózgiem, stale przedostają się do centralnego układu nerwowego. Dlatego tak ważna jest identyfikacja czy migrena jest spowodowana sensytyzacją „centralną” czy „peryferyjną”, aby dobrać odpowiednie leczenie.
Sensytyzacja o charakterze peryferyjnym wymaga dokładnego zidentyfikowania i wyeliminowania źródła. W tym celu niezbędne jest umiejętne badanie górnej części odcinka szyjnego. Badania naukowe potwierdzają , że zastosowanie selektywnej i odpowiednio dobranego protokołu manualnego na na odcinku szyjnym, jest skuteczne w leczeniu migreny, gdzie przyczyną jest sensytyzacja obwodowa. Jest to sprawdzona strategia leczenia.
W Reha Migrena w Poznaniu pomagamy w leczeniu podstawowej przyczyny bólu głowy jaką jest sensytyzacja mózgu o charakterze peryferyjnym, meotdą która pomaga aż 80% pacjentom już po 4-5 zabiegach.
#leczeniemigren #leczeniemigrenpoznan #leczeniebólugłowy #migrena #migrenatoniesciema #leczeniebóluprzewlekłego #sposobynamigreny #leczeniebezleków #naturalnemetody #bezleków #leczeniemigrenypoznań
O autorce
Mgr. Joanna Stevenson ma ponad 10 lat doświadczenia jako fizjoterapeutka, która w swojej karierze głównie pracowała z pacjentami neurologicznymi. Jako osoba cierpiąca na migreny, długo szukała rozwiązania swojego problemu. Mieszkając w Australii, natknęła się na Metodę leczenia migren, która raz na zawsze zniwelowała jej migreny. Joanna podjęła szkolenia w tej metodzie i podjęła pracę w klinikach leczenia migren w Australii, dzięki temu już od ponad 6 lat leczy wyłącznie pacjentów ze wszystkimi rodzajami migren oraz bólów głowy, przynosząc im znaczną ulgę.
Po ponad 10-cio letniej pracy za oceanem, Joanna powróciła do Polski aby tutaj pomagać osobom zmagającym się z migrenami i bólami głowy. Otworzyła pierwszą w Polsce klinikę Reha Migrena w Poznaniu, gdzie używa się rewolucyjnej Metody Podejścia do Migren Watsona®, dzięki której aż 80% pacjentów odczuwa znaczną ulgę już po 4-5 zabiegach.
Metoda ta jest używana w Australii od ponad 25 lat i jest przebadana naukowo. Jest to jedyny protokół manualny na świecie, który zmniejsza podstawową przyczynę migreny, jaką jest centralna sensytyzacja pnia mózgu.