top of page
Reha Migrena pomaga w leczeniu migreny i bólu głowy.

Migrena i
Ból Głowy

Pierwsza w Polsce kilnika oferująca przebadaną naukowo i skuteczną metodę leczenia wszystkich rodzajów migreny szyjnopochodnych.

Migrena i ból głowy

Revolucyjna metoda leczenia migreny i bólu głowy pochodzenia szyjnego z Australii, która przynosi ulgę 80% pacjentów po 4-5 zabiegach.
Jest to jedyna metoda terapii manualnej potwierdzona naukowo, która ma pozytywny wpływ na zmniejszenie przyczyny migreny jaką jest centralna sensytyzacja pnia mózgu.

przyczyna bólu głowy

Jak to działa?

Używamy szeregu technik na odcinku szyjnym, które potwierdzą lub wykluczą udział odcinka szyjnego jako przyczynę sensytyzacji pnia mózgu, który jest podstawowym czynnikiem bólu głowy i migreny.


Badania wykazały, że kompleks tródzielno-szyjny jest źródłem podrażnienia (sensytyzacji) w migrenach i bólach głowy.


Niezależnie od rodzaju bólu głowy, ten konkretny obszar, w którym odbierane są bodźce z nerwu trójdzielnego i trzech górnych nerwów szyjnych, jest stale podrażniony. Różne bodźce mogą wywołać twój ból głowy, ale komponent szyi jest najsilniejszym źródłem centralnej sensytyzacji.


Metoda, którą się posługujemy jest bardzo selektywna i składa się z ucisku na poszczególne struktury odcinka szyjnego (bez manipulacji kręgów) aby wywołać odpowiednią reakcję centralnego układu nerwowego. Jeżeli twój odcinek szyjny jest przyczyną twoich migren, ucisk na poszczególne stawy pierwszych trzech kręgów szyjnych spowoduje ból w obrębie głowy.

Na tej same sesji przeprowadzimy leczenie twoich dolegliwości i przedstawimy dokładny plan kolejnych sesji oraz edukację na temat zapobiegania nawrotom bólu głowy.

Leczenie Migreny i Bólu Głowy bez użycia Leków

Reha migrena w leczeniu bólu głowy
Rodzaje bólu głowy i migreny.

Rodzaje Bólu głowy i Migreny

Szyjnopochodny ból głowy

Być może myślisz, że aby mieć szyjnopochodny ból głowy, musisz doświadczyć urazu szyi, takiego jak wypadek samochodowy lub upadek z wysokości. Będziesz zaskoczony/a, gdy dowiesz się, że wiele osób, które doświadczają szyjnopochodnego bólu głowy, nigdy nie miało urazu kręgosłupa szyjnego. Przypominają sobie jednak, że podczas wykonywania obowiązków zawodowych lub w domu mieli niewłaściwą postawę, co w dłuższej perspektywie spowodowało ból głowy.

Szyjnopochodny ból głowy jest odczuwany w głowie, ale ma swoje źródło w:

 • stawach

 • mięśniach

 • dyskach

 • więzadłach

 • nerwach kręgów szyjnych

Objawy szyjnopochodnego bólu głowy:

Szyjnopochodny ból głowy

Zła postawa ciała przyczynia się do niewłaściwego zachowania się dysku pomiędzy kręgami co w rezultacie wywołuje napięcie mięśni podpotylicznych, które jest tak silne, że powoduje rotację kręgów szyjnych. Ciągła stymulacja (sensytyzacja) dotkniętego obszaru szyi przyczynia się do centralnej sensytyzacji pnia mózgu i powstawania bólu głowy. 


Dość często możemy odtworzyć ból głowy, wywierając nacisk na górny odcinek kręgosłupa szyjnego (kręgi C1-C2 i C3). Oznacza to, że w rzeczywistości twoja szyja jest bezpośrednią przyczyną twojego bólu głowy.
 

 • ból i sztywność karku

 • zmniejszony zakres ruchu w odcinku szyjnym

 • napięcie mięśni wokół szyi

 • ból, który zaczyna się od szyi i przemieszcza się do przodu głowy oraz za oko

Napięciowy ból głowy

Według statystyk, napięciowy ból głowy jest najbardziej rozpowszechnionym bólem głowy, ponieważ dotyka aż 85% populacji i dotyczy główne kobiet.


Napięciowy ból głowy może być odczuwalny jako ucisk w skroniach i dość często zaczyna się bez przyczyny. Ból głowy może trwać od 1 godziny do nawet 5-7 dni.

Osoby z napięciowym bólem głowy zwykle
nie doświadczają objawów migreny, takich jak:

 • aura wzrokowa

 • nudności

 • wymioty

 • niewyraźne widzenie

 • wrażliwość na dźwięk lub światło

napięciowy ból głowy

Klasterowy ból głowy

klasterowy ból głowy

Klasterowy ból głowy jest uważany za najbardziej rzadki i bolesny ból głowy ze wszystkich innych rodzajów bólu głowy. Objawy klasterowego bólu głowy są najcięższe i wyniszczające.

 

Osoba z klasterowym bólem głowy może mieć 1-2 epizody bardzo bolesnych napadów klasterowych, które mogą trwać od 10-15 minut do 3 godzin.

 

Jedna osoba może doświadczać aż osiem ataków dziennie. Jeśli doświadczasz więcej ataków wiosną lub jesienią, gdzie przerwa między epizodami wynosi co najmniej 6 miesięcy, oznacza to, że masz epizodyczne klasterowe bóle głowy.

 

Osoby cierpiące na chroniczne klasterowe bóle głowy doświadczają ich w odstępach krótszych niż 3 miesiące.
 

Objawy klasterowego bólu głowy (Zespół Hortona):

 • Jednostronny, silny i głęboko umiejscowiony ból wokół oczu, za jednym okiem lub w skroni

 • Nadmierne łzawienie i zaczerwienienie bolesnego oka

 • Obrzęk lub opadanie powieki po stronie bólu

 • Cieknięcie z nosa po stronie bólu

 • Pobudzenie, niepokój

Migrenia przedsionkowa

Formalna diagnoza migreny przedsionkowej została opracowana dopiero w 2012 roku, ale nadal jest słabo rozpoznawana i niezrozumiana. Migrena przedsionkowa jest zdefiniowana w Międzynarodowej Klasyfikacji Zaburzeń Bólu Głowy jako „rzeczywista, ale dla której należy przedstawić lepsze dowody naukowe, zanim zostanie formalnie zaakceptowana”.

Objawy migreny przedsionkowej:

 • zawroty głowy

 • ból głowy

 • światłowstręt

 • mdłości

 • mgła mózgowa

 • zmęczenie

 • zaburzenia snu

Migrena przedsionkowa

Migrena przedsionkowa, kiedy jest odpowiednio zdiagnozowana, może być leczona w Reha Migrena w Poznaniu. Teraz wiemy, że zakończenia nerwowe z górnej części szyi prowadzą bezpośrednio do przeczulonego pnia mózgu, powodując wyżej wymienione objawy. Ponadto, mięśnie podpotyliczne odgrywają ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu układu przedsionkowego, a dysfunkcja tych mięśni może dawać symptomy w tym układzie. Dzięki rewolucyjnej metodzie jesteśmy w stanie skorygować ustawienie trzech górnych kręgów szyjnych oraz pomóc w leczeniu migreny przedsionkowej.

Migrena menstruacyjna

Najnowsze badania wykazały, że kobiety cierpiące na migreny menstruacyjne na ogół nie mają zaburzeń hormonalnych. Jednakże odkryli, że głównym czynnikiem przyczyniającym się do migreny menstruacyjnej jest górny odcinek szyi, który sensytyzuje (uwrażliwia) pień mózgu. Niewielkie zmiany poziomu estrogenów przed lub pod koniec cyklu miesiączkowego są interpretowane przez już uwrażliwiony pień mózgu jako czynnik irrytujący. Ta błędna interpretacja powoduje objawy migreny.

Możemy wyróżnić 2 główne typy migreny menstruacyjnej:

 • Czysta migrena menstruacyjna

 • Migrena związana z miesiączką


Czysta migrena menstruacyjna występuje 1-3 dni przed lub po miesiączce, a kobiety nią dotknięte nie doświadczają innych migren poza cyklem miesiączkowym. Występują tylko u 10% kobiet.


Migrena związana z menstruacją zwykle występuje 1-3 dni przed lub po miesiączce, ale kobieta może również odczuwać ból głowy poza cyklem miesiączkowym.

Migrena menstruacyjna
Migrena menstruacyjna

Bóle głowy spowodowane urazem kręgosłupa szyjnego

Czy uraz kręgosłupa szyjnego może powodować bóle głowy?

Jeśli niedawno doświadczyłeś/aś wypadku samochodowego lub upadku na głowę, możesz mieć zdiagnozowany uraz kręgosłupa szyjnego. Nagły i silny ruch szyi podczas uderzenia powoduje uszkodzenie wielu mięśni, nerwów lub więzadeł w szyi. Uraz kręgosłupa szyjnego może powodować ból szyi i napięcie okolicznych mięśni, ograniczenie zakresu ruchu i bóle głowy.

Jak mogę leczyć bóle głowy lub migreny wywołane urazem kręgosłupa szyjnego?

Bóle głowy spowodowane urazem

Badania wykazały, że kompleks trójdzielno-szyjny w pniu mózgu jest źródłem podrażnienia w migrenie i bólach głowy. Niezależnie od rodzaju bólu głowy, ten konkretny obszar, w którym odbierany jest sygnał z nerwu trójdzielnego i trzech górnych nerwów szyjnych, jest stale podrażniony. Wiele czynników może wywołać migrenę, ale komponent szyjny jest najsilniejszym źródłem centralnej sensytyzacji. Z powodu umiarkowanego lub poważnego urazu szyi podczas urazu kręgosłupa szyjnego, proces uwrażliwienia ma miejsce natychmiast po urazie.

Migrena z aurą i bez aury

Migrena to złożone zaburzenie neurologiczne wywołujące objawy, takie jak nudności, wrażliwość na światło lub dźwięk, zawroty głowy, mgła mózgowa, dezorientacja, które są spowodowane nadaktywnością pnia mózgu. Przełomowa metoda, której używamy, pomaga nadaktywnemu refluksowi wywołanemu bólem powrócić do normy, innymi słowy odwrażliwić pień mózgu.


Ból migrenowy zazwyczaj trwa od 4 do 72 godzin, jest jednostronny, pulsujący, umiarkowany lub silny.


Wyróżniamy 2 rodzaje migreny: z aurą i bez aury.

Co to jest aura migrenowa?

Aura migrenowa dotyka mniej niż 30% ludzi mających migreny. Aura jest jednostronnym i w pełni odwracalnym objawem neurologicznym, w którym większość ludzi doświadcza zaburzeń widzenia, takich jak migoczące mroczki (zastąpienie widzenia kształtem geometrycznym – np. zygzakiem), śnieg optyczny, błyski światła, utrata pola widzenia lub niewyraźne widzenie. Wraz z aurą migrenową ludzie mogą również doświadczać:

 • Mrowienie lub drętwienie

 • Szum w uszach, brzęczenia lub dzwonienie w uszach

 • Zmienione funkcje poznawcze

 • Zmieniony smak

 • Trudności w mówieniu lub węchu

 • Trudności z połykaniem

 

Przez lata badań naukowcom nie udało się ustalić mechaniki aury migrenowej i zaobserwowano, że mechanizm w ludzkim mózgu wydaje się znacznie bardziej złożony, niż początkowo sądzono.

 

Obecne „najlepsze przypuszczenie” jest takie, że zdarzenie podobne do rozprzestrzeniającej się korowo depresji (cortical spreading depression) obserwowanej przez Leao w 1944 r. „prawdopodobnie” jest podstawową przyczyną aur związanych z migreną. Gdy przepływ krwi spada, nerwy nie są w stanie przewodzić sygnałów. Kiedy sygnały ustają, mózg nie jest w stanie interpretować informacji, na przykład z płata potylicznego (kory wzrokowej) - więc część pola widzenia zostaje utracona lub w niektórych przypadkach zastąpiona np. zygzagiem.

 

Osoby mające migrenę z aurą mają taką samą nieprawidłową funkcję pnia mózgu, jak inne formy bólu głowy. Nieprawidłowością wspólną dla wszystkich tych zaburzeń jest nadmierna stymulacja pnia mózgu w obszarze obejmującym nerwy trójdzielne (twarz i głowa) oraz trzy górne nerwy szyjne (górna część szyi).

Migrena z aurą

Zatokowy ból głowy

Zatokowy ból głowy może wystąpić z powodu infekcji dróg oddechowych u pacjentów z nadwrażliwością nerwu trójdzielnego. W normalnych warunkach, nerw trójdzielny reaguje na alergen, a następnie przekazuje informację do jądra ślinowego górnego w celu wytworzenia śluzu i oczyszczenia zatok. U pacjentów z nadwrażliwością ośrodkową, każdy rodzaj niealergicznego pyłu jest rejestrowany jako zagrożenie, a nasz organizm doświadcza nadprodukcji śluzu, który staje się siedliskiem bakterii i powoduje częste infekcje zatok. Proces ten powoduje również zatokowy ból głowy, w którym pacjenci odczuwają objawy podobne do migreny lub napięciowego bólu głowy, ale także katar, łzawienie oczu czy ból zatok.

Zatokowy ból głowy

Zespół cyklicznych wymiotów (CVS)

Zespół cyklicznych wymiotów to schorzenie, które często dotyka dzieci, a droga prowadząca do właściwej diagnozy może być bardzo frustrująca. Pacjenci często doświadczają następujących objawów:

 

 • nagłych napadów nudności i wymiotów, które zdarzają się o podobnych porach dnia lub tygodnia i są wywoływane przez spójne, ale pozornie niepowiązane czynniki wyzwalające, a nikt inny w domu nie wydaje się mieć podobnych objawów.  

Zespół cyklicznych wymiotów

Pacjenci dotknięci zespołem cyklicznych wymiotów przechodzą również wiele testów, aby wykluczyć wszelkie inne problemy żołądkowo-jelitowe i nie mają dowodów na choroby organiczne, ogólnoustrojowe lub metaboliczne, które mogłyby wyjaśnić objawy.

 

U 80% dzieci dotkniętych CVS rozwijają się objawy migreny w wieku dorosłym. Jedynie 40% CVS otrzymuje prawidłową diagnozę.  

 

Jeśli Twoje dziecko ma podobne objawy i przeszło badania, które nie wykazały żadnych innych schorzeń, możemy przeprowadzić nieinwazyjne badanie w Reha Migrena.

bottom of page