top of page

Ból głowy i jego znaczenie

Zdjęcie autora: Joanna StevensonJoanna Stevenson

Zaktualizowano: 27 lis 2024



Przyczyna migreny

Czy zastanawiasz się czasami dlaczego ból głowy zachowuje się w specyficzny sposób albo ma zazwyczaj  takie same wzorce rozprzestrzeniania się na głowie w czasie jednego ataku migreny?


Czy zauważyłaś/eś, że ból głowy może przenosić się z prawej na lewo, albo rozprzestrzeniać z prawej na lewo, nie opuszczając przy tym strony, na której zaczął się ból?


Czy być może twój ból głowy jest na 100% zawsze po tej samej stronie głowy?


Obszar bólu głowy bądź migreny ma ogromne znaczenie w diagnostyce, ponieważ zachowanie bólu głowy daje nam wskazówki, który segment odcinka szyjnego jest odpowiedzialny za twój ból głowy. Tak właśnie! Odcinek szyjny może być odpowiedzialny za twój ból głowy, jednak w diagnostyce bólu głowy jest jednym z najbardziej zaniedbanym i najmniej branym pod uwagę obszarem.


Z praktyki klinicznej wynika jednak, że aż 90% osób cierpiących na migreny ma postawioną złą diagnozę i tak naprawdę ból głowy jest pochodzenia szyjnego.


Zachowania bólu głowy


Segment C1

Charakterystycznymi objawami bólu głowy od kręgu C1 (stawy C0-C1, C1-C2) jest:


  • Ciągły, ściskający, głęboki, ciężki ból głowy

  • Ból głowy, który trwa 24/7h

  • Poprzeczny ból czoła

  • Ból nad okiem

  • Ból potyliczny bez bólu szyi

  • Ból ucha

  • Ból stawu skroniowo-żuchowego

  • Ból skroni

  • Brak nudności, wymiotów i objawów neurologicznych


Pacjenci często narzekają, że ich głowa wydaje się za ciasna lub mają uczucie, że noszą ciasny kask na głowie. To również charaktetystyczne objawy bólu głowy od kręgu C1.

 

Segment C2

Ból z obszaru stawu C2-C3 często zaczyna się od karku i przemieszcza się w górę głowy, dość blisko linii środkowej, aby zakończyć się za okiem. Ból może być tylko po jednej stronie, albo zmienia strony w czasie jednego epizodu migreny.


Ból jest:

  • Ostry, pulsujący, promieniujący, rwący


Towarzyszą mu:

  • Nudności, wymioty, zaburzenia naurologiczne


Leczenie bólu głowy Metodą Watsona skupia się na wadliwym zachowaniu dysku pomiędzy kręgami C2-C3. Metoda ta pozwala na zidentyfikowanie, który kręg odcinka szyjnego jest odpowiedzialny za twój ból głowy i zapewnia precyzyjne oraz skuteczne leczenie.


Jeżeli masz zdiagnozowaną migrenę niewiadomego pochodzenia, istnieje duże prawdopodobieństwo, że twój odcinek szyjny jest powiązany z twoją migreną albo bólem głowy. Warto badać odcinek szyjny!


Zapraszam po więcej na www.rehamigrena.com.

 

 

 
O autorce
Joanna Stevenson specjalistka od migreny w Poznaniu
Joanna Stevenson

Mgr. Joanna Stevenson ma ponad 10 lat doświadczenia jako fizjoterapeutka, która w swojej karierze głównie pracowała z pacjentami neurologicznymi. Jako osoba cierpiąca na migreny, długo szukała rozwiązania swojego problemu. Mieszkając w Australii, natknęła się na Metodę leczenia migren, która raz na zawsze zniwelowała jej migreny. Joanna podjęła szkolenia w tej metodzie i podjęła pracę w klinikach leczenia migren w Australii, dzięki temu już od ponad 6 lat leczy wyłącznie pacjentów ze wszystkimi rodzajami migren oraz bólów głowy, przynosząc im znaczną ulgę.


Po ponad 10-cio letniej pracy za oceanem, Joanna powróciła do Polski aby tutaj pomagać osobom zmagającym się z migrenami i bólami głowy. Otworzyła pierwszą w Polsce klinikę Reha Migrena w Poznaniu, gdzie używa się rewolucyjnej Metody Podejścia do Migren Watsona®, dzięki której aż 80% pacjentów odczuwa znaczną ulgę już po 4-5 zabiegach.


Metoda ta jest używana w Australii od ponad 25 lat i jest przebadana naukowo. Jest to jedyny protokół manualny na świecie, który zmniejsza podstawową przyczynę migreny, jaką jest centralna sensytyzacja pnia mózgu.



 
 
bottom of page